Warszawa, dn. 11 maja 2010 r.
„Avvokato” spółka z o.o.
z siedzibą w Warszawie
DEKLARACJA WEKSLOWA1
W załączeniu składam do dyspozycji „Avvokato” sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Wyraźna 122, 00-028 Warszawa, wpisaną do rejestru przedsiębiorców prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy XIII Wydział Rejestrowy pod nr KRS 0000012445, NIP 1120101121, kapitał zakładowy 5.000 zł weksel in blanco z wystawienia „Wijton” sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Sucha 10, 00-922 Warszawa, wpisaną do rejestru przedsiębiorców prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy XIII Wydział Rejestrowy pod nr KRS 0000022345, NIP 1310101114, kapitał zakładowy 5.000 zł który spółka „Avvokato” ma prawo wypełnić na sumę odpowiadającą zadłużeniu „Wijton” sp. z o.o. z tytułu umowy sprzedaży mebli drewnianych z 18 maja br., łącznie z odsetkami i kosztami, oraz weksel ten opatrzyć datą płatności według własnego uznania2, zawiadamiając o tym „Wijton” sp. z o.o. listem poleconym pod niżej wskazanym adresem. List ten powinien być wysłany przynajmniej na 7 dni przed terminem płatności. Jako miejsce płatności weksla wskazuję „Avvokato” sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie3.
Weksel będzie płatny w „Avvokato” sp. z o.o. Weksle mogą być opatrzone klauzulą „bez protestu” 4.
W przypadku spłacenia całej należności z ww. umowy weksle zostaną niezwłocznie wydane wystawcy5.
Zobowiązuję się do informowania „Avvokato” sp. z o.o. o zmianie nazwy (firmy), adresu lub siedziby, z tym skutkiem, że zawiadomienie „Wijton” sp. z o.o. o opóźnieniu w spłacie zobowiązań z ww. umowy skierowane według ostatnich znanych „Avvokato” sp. z o.o. danych wywiera skutki prawne doręczenia z dniem pierwszego awiza pocztowego albo zwrotu przesyłki przez pocztę z adnotacją „adresat nieznany” lub podobną.
………………………. …………………………………………………
(imię i nazwisko) (stempel i podpis Wystawcy weksla)
………………………………………………..
(dokładny adres Wystawcy weksla6)
Niniejszym potwierdzam przyjęcie 18 maja 2008 r. weksla in blanco z wystawienia „Wijton” sp. z o.o.
……………………………………………….. ………………………………………………..
(stempel i podpis Przyjmującego weksel) (dokładny adres Przyjmującego weksel7)
Komentarz
(1) – W deklaracji wekslowej opisane jest kiedy i na jakich warunkach można wypełnić weksel in blanco. Deklaracji tej (porozumienia wekslowego) nie trzeba co prawda sporządzać na piśmie, jeśli jednak jesteś wystawcą weksla, to warto to zrobić, w przeciwnym razie remitent będzie mógł go wypełnić dowolnie, co na pewno nie będzie dla Ciebie korzystne.
Przed podpisaniem deklaracji wekslowej warto zapoznać się z opisem do weksla.
(2) – Bardzo ważne z punktu widzenia wystawcy jest określenie, kiedy i na jaką kwotę można weksel wystawić. Należy te elementy określić jak najdokładniej. Najlepszym dla dłużnika rozwiązaniem jest określenie z góry dokładnej wysokości kwoty (np. 5.000 zł) na jaką weksel ma być wypełniony.
(3) – Taki zapis z punktu widzenia wystawcy weksla jest bardzo korzystny, zanim weksel zostanie wystawiony, wierzyciel będzie musiał mu przypomnieć o zobowiązaniu.
(4) – W deklaracji warto wskazać jakie klauzule mogą być do weksla wprowadzone.
(5) – W każdej deklaracji warto wpisywać postanowienie, co ma się stać z wekslem, gdy wygaśnie zobowiązanie, które on zabezpiecza. Często wprowadza się np. zapis, że ma on zostać zwrócony wystawcy.
(6) – Należy bardzo dokładnie określić, kto jest wystawcą weksla, a więc określić wszelkie podstawowe dane np.: imię i nazwisko lub nazwę firmy, nr KRS, adres i siedzibę.
(7) – Jeśli jesteś wystawcą weksla, to pamiętaj, żeby na deklaracji znalazło się oświadczenie o przyjęciu deklaracji o danej treści, dzięki temu, w razie ewentualnego sporu będziesz mógł udowodnić, kiedy i na jakich warunkach wierzyciel może weksel wypełnić.